ریاست محترم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی

93/04/07

به نام خداوند جان وخرد

ریاست محترم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی

مشکلات اساسی کارگران و همه ی نیروی کار پروژه ای ، نارسایی های قانونی در مورد نوع و ویژگی های کار خاص پروژه ای است . لذا از نمایندگان محترم تقاضا داریم این نارسایی ها را مورد بررسی قرار داده و اقدامات مقتضی دستور فرمائید.

کار پروژه ای کاری ست غیر عادی ، غیر بهداشتی و غیر ایمنی ، با سختی کار بسیار بالا . نیروی کار پروژه ای مانند یک کارگر کارخانه در جایی ثابت کار نمی کند ، که تاسیسات و تجهیزات و خطوط لوله ی آن کار شده باشد و امکانات متعدد ایمنی کار وجود داشته باشد ، تا کارگر با بهره گیری از آنها از خود حفاظت نماید و کار را نیز با کیفیت قابل قبول پروژه ها که باید در حد استانداردهای جهانی باشد به انجام برساند . در کار پروژه ای به خصوص پروژه های پالایشگاه های نفتی – گازی و پتروشیمی ها به دلیل آلودگی های بالای گازی ، صوتی ، شرایط نامناسب جغرافیایی ، دوری از خانواده به مدت طولانی و کاری بدون ایمنی با ساعاتی ممتد ( 12 ساعته ) کاری ست در عمل سخت و اردوگاهی ، با عوارض غیر قابل اجتناب روانی و جسمانی برای نیروی کار ، از این رو باید همه ی نیروی کار پروژه ای ، سختی کار شامل حالشان گردد . از سوی دیگر چون هیچ گونه امکاناتی از ابتدا در محیط کار وجود ندارد و همگی می باید تولید و ساخت و نصب گرددند ، ایمنی غیر قابل امکان و تصور است . لذا نیروی کار مرتب در معرض خطرهای جدی و مرگبار است . تنها پس از ساخت و نصب تجهیزات و لوله ها درصدی شرایط ایمنی فراهم می گردد.

نیروی های کار پروژه ای به دفعات در برخی رسانه های موجود ( ایلنا ، اعتماد ، آرمان و … ) مشکلات جدی کار پروژه ای و پیشنهادات خود را منعکس نموده اند ، ولی با کمال تاسف نهادهای حکومتی در مقابل این خواست های قانونی و منطقی کارگران و همه ی نیروی کار پروژه ای ( مهندسان ، تکنسین ها ، کارگران صنعتی و کارگران ) سکوت نموده اند . در حالی که در همه ی دنیا از جمله در کشورهای عربی نفت خیز آن سوی خلیج فارس هم به دلیل درک این واقعیت ها کار پروژه ای دوهفته کار و دو هفته مرخصی صورت می گیرد ،حتا در ایران در فلات قاره حفاری و شرکت نفت کارهای پروژه ای به صورت دو هفته کار دو هفته مرخصی که در حفاری با روزی 8 ساعت کار می باشد. نه مانند کار ما ، روزی 12 ساعت و آن هم 24 روز متوالی صورت می گیرد ،در حفاری که کار باید 24 ساعته ادامه یابد سه نوبت کاری 8 ساعته با دو هفته کار و دوهفته مرخصی انجام می گیرد . آیا مسئولین محترم برای این تبعیض در حق کارگران و نیروهای کار پروژه ای پاسخی دارند ؟

سه سال پیش پس از جمع آوری یک طومار با بیش از سه هزار امضاء نیروی کار پروژه ای مسئولان پذیرفتند که قانون سختی کار شامل حال کارگران و نیروی کار پروژه ای شود . ولی آن را مشروط به پرداخت 4 درصد بابت سختی کار به وسیله ی پیمانکارها نمودند . مشروط کردن قانون سختی کار به پرداخت 4 درصد به وسیله ی پیمانکاران در عمل امکان پذیر نیست . زیرا کارگران پروژه ای به دلیل نوع کارشان که پس از دو الی سه سال کار در یک پروژه ، کار ساخت و نصب را تمام می کنند در نتیجه می باید برا ی اشتغال به جستجوی کار دیگری در جای دیگر بروند . این کار مانند کار یک کارگر که 30 سال را به صورت ثابت در یک کارخانه کار می کند نیست . از این رو این شرط در حقیقت معنایش عدم پرداخت سختی کار به نیروی کار پروژه ای است . کارگر پروژه ای که 20 سال ، 15 سال یا 10 سال پیش در یک شرکت کار کرده ، چگونه آن شرکت را پیدا کند و چگونه آن را وادار به پرداخت سختی کار خود بنماید ؟ پیمانکار ممکن است ورشکست شده باشد و یا تغییر کار داده باشد. اتحادیه نیروی کار پروژه ای در این مورد پیشنهاد می دهد : همان گونه که تامین اجتماعی از هر قرارداد از پیمانکاران ( بابت کار با ماشین آلات 8 درصد و بابت کار بدون ماشین آلات 17 درصد ) حق بیمه برای کارگران را به صورت سپرده نزد خود نگه می دارند تا بیمه کارگران پرداخت گردد ، می باید این 4 درصد سختی کار هم به دان سپرده اضافه گردد . البته با توجه به اینکه دولت اکثر مناطق بزرگ صنعتی را به مناطق ویژه اقتصادی تبدیل نموده و در این مناطق به پیمانکاران این امتیاز را داده است که حتا از اجرای کامل قانون کار سرباز بزنند ، در صورتی که 4 درصد سختی کار از اصل قرارداد به صورت سپرده نزد تامین اجتماعی نگه داشته نشود قانون سختی کار هرگز شامل حال نیروهای کار پروژه ای نمی شود.

نظر شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s