دادنامه ای برای حمایت از حقوق کارگران به طور عام و کارگران پروژه ای به طور خاص

93/11/22

در شرایطی که زندگی شهری به ویژه در کلانشهرها با دستمزدهای رایج، فقط بخشی از هزینه ها را پاسخ می دهد و کارگران و سایر زحمتکشان برای گذران زندگی و معیشت خانواده، ناگزیر از یافتن کار دوم می شوند، ما کارگران پروژه ای که تمام وقت خود را در کار و محیط کار سپری می کنیم، با چه ترفندی می توانیم از هفت خوان هزینه های زندگی خانواده برآییم. در شرایطی که کارگران هیچ امکانی برای سازماندهی خود در مقابل سرمایه داران و کارفرمایانِ سازماندهی شده و شریک در قدرت ندارند و هر جمع چند نفره، حتی صنفی، با هزار و یک شیوه زیر شدیدترین فشار های امنیتی قرار می گیرد، با چه ابزاری می توانیم هجوم کارفرمایان را نسبت به حقوقمان، به دفاع برخیزیم. از این رو خطاب به همه ی زحمتکشان و همه آنان که به هر دلیل برای اعتلای این سرزمین به پارامترهایی غیر از حقوق کار می اندیشند، اعلام می کنیم که دست های سازنده ی صنعت پایه در این سرزمین به سوی شما دراز شده و از شما یاری می جوید.

پس از سال ها تلاش بی وقفه برای احقاق حقوق کارگران پروژه ای، توسط فعالان کارگری و کارگران فعال در پروژه ها، متاسفانه حتی در انتقال منطق این حق به مسوولان وزارت کار نتوانسته ایم موفق شویم. از همین رو به ناچار ریز ساعات کار کارگران پروژه ای و تفاوت آن با کار سایر اقشار مزد بگیر و بی توجهی مسوولان به حقوق کار این زحمتکشان را به صورت دادنامه ای تنظیم کرده ایم و امیدواریم لااقل مورد توجه حق جویان و مدعیان حق قرار گیرد و در این میان، آنانی که در صاحبان قدرت اندک نفوذی دارند، از این نفوذ بهره برده و لااقل در تنظیم قوانین و مقرراتی در جهت تسهیل دریافت این حقوق یاری مان کنند.

زمان کار یک ماهه یک کارگر پروژه ای با توجه به عدم امکان استفاده از تعطیلات رسمی و نیز 6 ساعت کار در روز های جمعه، 24 روز کار در ماه و زندگی در خوابگاه های کارگری و تنها 6 روز امکان مرخصی رفتن و دیدن خانواده:

24 روز با روزانه 12 ساعت کار با احتساب کسر 3 روز 6 ساعته ی جمعه ها:

270 = 18 – (12*24) ساعت در ماه.

کار یک مزدبگیر در شرایط معمولی عبارت است از 176 ساعت کار موظف در ماه، به شرطی که روزهای غیر از جمعه، تعطیل نباشند.

کار یک کارگر پروژه ای در هر سال:

3240 = 270*12 ساعت. بدون محاسبه مزایای کار در تعطیلات رسمی.

ساعت موظف یک مزدبگیر در شرایط معمولی در یک سال:

2112 = 176*12 ساعت. تعطیلات رسمی باید کسر شود.

ساعات کاری کارگر پروژه ای در 20 سال:

3240*20=64800 ساعت کاری، بدون محاسبه تعطیلات رسمی.

یک مزد بگیر در شرایط عادی در 30 سال:

2112*30=63360 ساعت کاری، تعطیلات رسمی باید کسر شود.

تفاوت: یک کارگر پروژه ای با 20 سال کارکرد، مقدار 1440 ساعت اضافه کاری نسبت به 30 سال کارکرد یک مزدبگیر عادی انجام داده است که بیش از 8 ماه کارکرد یک مزدبگیر عادی است.

به طور متوسط 20 روز در سال به جز روزهای جمعه و عاشورا، تعطیلات رسمی داریم که کارگران پروژه ای نمی توانند از آن استفاده کنند. 20*12 ساعت = 240 ساعت کاری

240 ساعت کاری در 20 سال =4800 به عبارت دیگر 1440+4800= 6240 ساعت که معادل 3 سال کار مزدبگیر عادی است. حال اگر این اضافه کاری با محاسبه 40 درصد حق اضافه کاری مصوب قانون کار محاسبه شود به = 8736 ساعت کار می رسیم که بیش از 4 سال کار یک مزد بگیر عادی ست یعنی یک کارگر پروژه ای در طول 20 سال، معادل 34 سال مزدبگیر عادی کار می کند.

کارگر پروژه ای با روزی 4 ساعت اضافه کاری اجباری که بر خلاف مفاد قانون کار است و انجام کار در خارج از شهر ها و عدم وجود شرایط ایمنی کار و با وجود سختی کار و شیوه ی کار که کاری است اردوگاهی و می باید لااقل به مدت 24 روز بدون دیدار با خانواده در خوابگاه های کارگری به سر ببرد و بدون استفاده از مزایای کار اقماری که در همه ی دنیا مرسوم است (دو هفته کار و دو هفته استراحت، که هم اینک در فلات قاره شرکت نفت و شرکت های حفاری، کاربردی می گردد.) کار می کند، ولی وزارت کار و تامین اجتماعی از حقوق قانونی کارگران پروژه ای حمایت نمی کنند و در عمل، با مقررات زدایی از قانون کار به آنها به چشم یک برده نگاه می کنند. متاسفانه صاحبان قدرت تاکنون نه فقط نسبت به این دادخواهی ما بی توجه بوده اند، بلکه حتی با تصویب و اجرای قوانینی مثل (مقررات مناطق ویژه آزاد تجاری- اقتصادی) حداقل های حمایتی قانون کار را هم از کارگران پروژه ای دریغ کرده اند.

اتحادیه نیروی کار پروژه ای این دادنامه را به همراه مطالبات مکتوب و امضا شده ی کارگران، ناچار به تنها نماینده ای (محجوب) که ادعای دفاع از حقوق کارگران را در مجلس مقننه دارد تحویل داد، تا پیگیر حقوق از دست رفته ی کارگران باشد و صحت ادعای خود را به کارگران اثبات کند.

امضای بیش از 5000 کارگر پروژه ای پیوست می باشد
اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران
21 بهمن ماه 93

نظر شما

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s