«اتحاديه نيروي كار پروژه اي ايران»، تحركات ضد كارگري خانه ي كارگر را محكوم مي كند.

چه كسي به تنافر و تبعيض دامن مي زند؟ بي شك آن كه از قِبلش سود مي برد؟ تنگ نظري و قوم گرايي و كوفتن بر طبل ناسيوناليسم افراطي از هر سمت و سو كه باشد به زيان همه ي كارگران و به نفع همه سرمايه داران و ستمگران است. پس هر كه با هر نيت به جاي محكوم كردن مناسبات مبتني بر بهره كشي، تبعيض را بنشاند در خدمت بهره كشان است.

در روزگاري نه چندان دور استاندار مازندران به كارگران افغاني اولتيماتوم مي داد كه بايد استان مازندران از افغان ها پاك! شود و مهاجران زحمتكش افغان شهرهاي استان را ترك گويند. در استاني ديگر گروهي از سر ناداني، تحريك شده و برافروخته بر ده ها خانواده ي زحمتكش افغان در شهر يزد هجوم مي بردند و چند روز بعد نيروي انتظامي، كارگران افغان شاغل در شهرداري تهران را كه با بيشترين كار، كمترين حقوق را دارند بازداشت مي كرد. در همين حال سرمايه داران افغان، دست در دست همتايان ايراني شان در استان هاي مشهد و تهران و كابل سرمايه گذاري مي كردند. سرمايه دار ايراني از كارگر ارزان و بدون حقوق افغان بيشترين سود را مي برد و همزمان ورودش را غير قانوني اعلام مي كند درست همان كاري كه سرمايه داران ايالات متحده با كارگران مكزيكي انجام مي دهند و يا سرمايه داران آلماني با كارگران غير قانوني! تُرك.

وقتي مسئولان بلند پايه دولتي با صراحت از لزوم اخراج افغان ها به عنوان راه حل بحران بيكاري و يا برون رفت از چاله ي بحران اخلاقي و اجتماعي صحبت مي كنند آدم در مي ماند كه واقعا اين بلند پايگان مردم را ابله فرض مي كنند و يا اين اقدامات در راستاي يك حركت برنامه ريزي شده براي عبور از بحران به شيوه ي نظامي و با رويكردي شوينيستي ست.

سرمايه دارهاي امريكايي و اروپايي و ژاپني و ايراني و افغان در همه ي دنيا آزادانه در پي وطن خود مي گردند. وطن سرمايه داران جايي ست كه منابع ارزان و كارگر ارزان تر داشته باشد. اگر در آفريقا به اين منبع سود دست يازند در آنجا سرمايه گذاري مي كنند، اگر در آمريكاي جنوبي يا آسيا و اقيانوسيه و يا هر كجا كه سود بيشتري ببرند همان جا را به عنوان وطن، براي خود باز تعريف مي كنند. سرمايه داران دست در دست همتايانِ بومي و محليِ وطن جديدشان از كارگران بومي و مهاجر بهره كشي مي كنند و در شرايط بحراني هم تمام كمبود ها را به كارگران تحميل مي نمايند و تا آنجا كه در توان دارند امنيت شغلي كارگران را مخدوش مي سازند تا بتوانند از زير بار حداقل حقوقي كه دستاورد مبارزات كارگران در سال هاي گذشته بوده و در قوانين مدون شده ي سرمايه داري لحاظ شده، شانه خالي كنند. در آذربايجان، ارمني و كرد بودن گناه و جرم نمايانده مي شود و در كردستان فارس و ترك دشمن معرفي مي گردد. در بنگاه هاي اقتصادي و پروژه هاي صنعتي كارفرمايان ترجيح مي دهند با دسته هاي قومي كار كنند گروه ترك زبان ها با هم و در زير نظر يك سركارگر ترك، گروه بختياري ها در دسته اي ديگر، بروجني ها در گروهي جداگانه و… فاجعه به قدري درد آور است كه هموطن بلوچ مان در سرزمين مادري خود به عنوان كارگر از همه ي حقوق شهروندي بقيه ي هموطنان ديگر هم محروم ترند. سرمايه داران اگر براي كارگر فارس زبان و ترك و بختياري قراردادي صوري و موقت با حقوق مشخص و بيمه را رعايت مي كنند اما همين حقوق صوري را براي هموطن بلوچ به رسميت نمي شناسند. سرمايه داران آزمند ايراني از اين دسته بندي هاي قومي نهايت استفاده را مي برند و همواره گروهي را در مقابل گروهي ديگر قرار مي دهند و بدين سان صفوف بالقوه متحد كارگران را به صورت بالفعل از هم مي پاشند و به همين دليل و دلايلي از اين دست مي توانند تا ماه ها حقوق كارگران را معطل كنند و هر نوع اعتراض كارگران را بدون عواقب جدي سركوب نمايند. كشيده شدن پاي تبعيض از هر نوعش در مراسم روز كارگر از همه ي اين ها دردناك تر است. درست در روزي كه در همه ي جهان با نام روز جهاني كارگران و با شعار «كارگران همه ي كشورها متحد شويد» بزرگ داشته مي شود در كشور ما و در زير پرچم تشكل دولتي «خانه ي كارگر» عيله كارگر غير ايراني و براي همراهي و همدلي با سرمايه دار ايراني شعار ساخته و پرداخته مي شود و در قطعنامه ي پاياني مي گنجد. بديهي ست كه اين گونه تحركات ضد كارگري كه به نام كارگران متفرق و غير متشكل اين سرزمين به انجام مي رسد، هيچ نسبتي با مطالبات و منافع كارگران ندارد و از نظر كارگران آگاه و فعالان مستقل كارگري محكوم مي شود.

«اتحاديه نيروي كار پروژه اي ايران»
ارديبهشت 94

نظر شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s