اطلاعیه نیروی کار پروژه ای ایران: کارگران و قانون زدایی

دولت های پس از جنگ که بدون استثنا مناسبات اقتصادی صندوق بین الملی پول رادر ایران کاربردی می کنند به بهانه برداشتن موانع سرمایه گذاری به حذف تدریجی قانون کار مبادرت کرده اند.این تنها آغاز قانون زدایی است چون حذف قانون کار یعنی حذف عملی اصول 44 و 43 قانون اساسی کشور. فعالان کارگری و سندیکا ها و اتحادیه های مستقل کارگری ایران سالها است که این مناسبات و این دولتهای سرسپرده تعدیل ساختاری و خصوصی سازی را به قیمت سنگین زندان و شلاق و گرسنگی ناشی از بیکاری و فقر به چالش گرفته اند ولی امروز شاهد پیوستن شوراهای اسلامی کار( سازمانهای صنفی که با اجازه دولت فعال هستند) به این مبارزه می باشیم.
نمایندگان این شورا ها که به دلیل اجبار حفظ موقعیت شغلی خود مجبور به دنباله روی از سیاست های دولت و تشکیلات مرکزی خانه کارگربودند، امروز برخی از این کارگران و فعالین شان به درک و شناخت این واقعیت رسیده اند که در روند موجود بازگشتی به قانون اساسی وجود ندار و هدف همه این دولتها چیزی جز در هم کوبیدن حداقل های زندگی کارگران برای سود بیشتر مشتی دلال که انگل گونه از نتیجه کار و رنج کارگران روزگار می گذرانند، وجود ندارد.

ایلنا 9 مهر ماه 95

» جمعی ازتشکل های کارگری شهرستان ری با صدور نامه ای خطاب به وزیر کار و نما یندگان مجلس خواستار دفاع از قانون کار شدند.» این دوستان متوجه این واقعیت نشده اند که وزیر کار خود و ریاست جمهورش اعلام کرده اند با همه توان تعدیل ساختاری و خصوصی سازی را کاربردی می کنند یا در حقیقت از مجری قانون زدایی چنین تقاضایی نموده اند !!

ایلنا 9 مهرماه 95

» مخالفت شوراهای اسلامی کار شهر ری با اصلاح قانون کار.

ایلنا 9 مهرماه 95

«تجمع کارگران قرارداد موقت بندر امام خمینی در اعتراض به شرایط مزدی . . . بامداد امروز کارگران قرارداد موقت بندر امام خمینی به همراه خانواده هایشان در اعتراض به شرایط نا مناسب مزدی مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند.»

شوک درمانی که دولت قبلی نتوانست عملی کند به وسیله دولت فعلی کاربردی شده است. گویی تنها روحانیون به ریاست جمهوری رسیده توانایی گام برداشتن در راه سرمایه داری دلالی (مالی) را دارند چون اولین روحانی پس از جنگ رفسنجانی تعدیل ساختاری و خصوصی سازی را به جای اصول اقتصادی قانون اساسی کشور قرار داد. وبا ایجاد مقررات مناطق آزاد تجاری – صنعتی همه کارگران صنایع بزرگ ایران را از شمول قانون کار خارج کرد. روحانی بعدی خاتمی «اصلاح طلب» بود، که علاوه بر ادامه این راه ضد کارگری – انسانی و برخلاف قانون اساسی کشور اصلاحات را برای کارگران تعریف کرد البته بدین گونه که همه کارگاه های زیر ده نفر را از شمول قانون کار خارج نمودند و اینک روحانی سوم؛ با اصلاحیه قانون کار به کلی آن حداقل های ناچیزی را که از حقوق کارگران و حقوق بگیران دفاع می کرد، به چالش گرفته است. اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران بدین وسیله اعلام میدارد این دولت ها زیر پرچم دین با قانون زدایی حقوقی را که قانون اساسی برای مردم و کارگران ایران تایید کرده بود، نفی می کنند.

لذا از جامعه روحانیت می پرسیم آیا مناسبات موجود که به نام خصوصی سازی همه کارخانه های تولیدی وخصوصی را یا ورشکسته کرده ویا باعث گردیده این کارخانه ها با حداقل ظرفیت تولید و کار کنند آنهم پس از مدت زمان 28 سال تجربه تعدیل ساختاری و خصوصی سازی که برآیندش بیکاری و گرانی و فقر و اعتیاد و تن فروشی را در کشور همه گیر و رواج داده است تایید می کنید؟ آن هم این مناسبات ویرانگر که آن چنان تنفری در مردم ایجاد کرده که جوانانش در جستجوی راهی برای فرار از این کشورند و میان سالانش دین گریزشده اند، یا به سوی درویش می روند ویا مذاهب دیگر را بر این مذهب دولتی که در لباس و زیر پرچم آن تنها منافع یک اقلیت یک در صدی را که بدون کار وتولید و تنها با واسطه گری شیره ملت را در شیشه کرده اند، پاس می دارند ترجیح می دهند؛پذیرفته اید؟ پس چرا این روند ضد مردمی که قانون اساسی کشور را دور می زند به چالش نمی گیرید؟! آیا فردای تاریخ پاسخ گو خواهید بود؟ یا مجدداً به این استدلال تکراری پناه می برید که، این جماعت مذهب راستین را نتوانسته اند پیاده کنند. این سکوت شما تا به امروز روند فاجعه اجتماعی را بحرانی تر کرده است. در هر صورت اتحادیه نیروی کارپروژه ای ایران از این اعتراض های کارگران بندر امام و خانواده هایشان پشتیبانی می کند و باور دارد که همه فعالان کارگری و سندیکا ها و اتحادیه های مستقل کارگران ایران همان گونه که تا به امروز با جان و زنگیشان در این راه کوتاه نیامده اند، این بار هم از هر راهی که می توانند اعتراضات خود را به گوش مردم و حاکمیت می رسانند و از حرکت اعتراضی کارگران بندر امام که با خانواده هایشان جلوی فرمانداری رفته اند حمایت می کنند. تداوم این روند، روندی که دولتهای پس از جنگ پیش گرفته اند به مرور و در نهایت همه ی ملت را رو در روی این دولتهای سرسپرده ی سرمایه داری دلالی (مالی) قرارخواهد داد و ایران را به سوی ویرانی و تجزیه خواهد کشید.

اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران
سخنگو ناصر آقاجری
10 مهرماه 1395

نظر شما

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s