حمایت یک رسانه امپریالیستی- نولیبرالیستی از یکی از دو جناح رقیب در انتخابات ریاست جمهوری

در مورخه 24 اردیبهشت 96 بی بی سی آستین ها را بالا زد تا با آمار؛ همان آمارهای » مهندسی » شده ی بانک مرکزی از یکی از دو جناح در گیر در انتخابات حمایت کند. در ضمن، بدین گونه نشان دهد بر خلاف نگرش برخی مخالفان سیاست های نو لیبرالی در ایران این دو جناح با هم تفاوت های کیفی دارند. اگر چه ما منکر اختلاف در سیاست های این دو جناح نیستیم، ولی باید یادآوری کنیم این دو جناح هر دو، به مناسبات اقتصادی تعدیل ساختاری و خصوصی سازی باور دارند. یا به زبان ساده تر هر دو جناح بر یک قطار سوارند و یک هدف را دنبال می کند البته با اختلافات جدی در بدست گرفتن رهبری و هدایت قطاری که بارش دلارهای نفتی است. این همه افشاگری ولو دادن ها در درگیری های انتخاباتی شان بر این واقعیت گواهی می دهد.

ولی دفاع رسانه استعمار پیر و در حال تلاشی بریتانیا ی به اصطلاح کبیر.

» براساس سال پایه 1390، تورم میزان افزایش عمومی قیمت مجموعه ی از کالاها و خدمات است. این شاخص در انتخابات ها یکی از بحث های اصلی و کنترل آن نمادی از کارآمدی یا ضعف سیاست های اقتصادی یک دولت است. در دوران چهار رییس جمهوری ایران پس از دوران جنگ ، تورم دچار نوسان های زیادی شد. اما کدام رییس جمهوربهترین و بدترین کارنامه داشته است؟»کارشناسان اقتصادی نولیبرالیستی امپریالیست ضرورت نمی بینند علت بنیادی این رشد صعودی را که تنها با مهندسی کردن آمار می شود آن را پایین نگه داشت!! توضیح بدهند. سپس با دو نمودار از رشد تورم در دوران این چهار رییس جمهورِ پس از جنگ را، به نمایش گذاشتند.
در این دو نمودار بی بی سی؛ روحانی نمره 20 را گرفت. در این نمودارها ایشان در ظاهر توانستند نرخ تورم طبق آمار بانک مرکزی ایران را که بالای 40 در صد بود به زیر 10 در صد برسانند. با ید با همه وجود شادی کرد ، سوت و دست زد. با این آمار آیا آب و برق بیش از 30 در صد ارزان شده است؟!! گاز و بنزین هم 30 درصد ارزان شده؟ آیا صاحبان مسکن هم کرایه ها را 30 درصد پایین آورده اند؟! بهداشت چگونه ارزان شده؟ پزشکان که 90 در صد آنها بیمارانشان را لخت و بیچاره روانه می کنند بدون آنکه بتوانند درد آن ها را چاره کنند 30 درصد حق ویزیت شان را پایین آورده اند؟!
نرخ مواد غذایی که جای خود دارد؛ با این گونه آمار مهندسی شده ی بانک مرکزی مواد غذایی بیش از 100 درصد رشد نکرده است، و در آن سوی کهکشان راه شیری این مواد ضروری مردم هم 30 درصد ارزان شده است و ما قادر به درک و دیدن این همه تحول نیستیم. ما فرض را بر درستی این آماربانک مرکزی وبی بی سی حامی امپریالیستی این حاکمیت می گذاریم. ولی در ستون های بعدی این گزارش، بی بی سی اعتراف می کند این دولت بدهکار بزرگ به بانک های کشور است!!! پرسشی که پیش می آید و این رسانه و دولت مایل به پاسخ دادن به آن نیستند، این است. اگر نرخ تورم زیر 10 درصد رسیده است این شاهکار اقتصادی به چه قیمتی بوده است؟
به چه قیمت دولت توانسته به این مهم را عملی کند؟! با بدهکاری به بانکها که خود یک عامل تورم زا ست؟ یا به قیمت رکود بیشتر که به اعتراف بی بی سی در این مورد کارنامه این دولت منفی است. و این یعنی سقوط بیشتر صنایع تولیدی کشور. پرسش هایی که خود به خود به ذهن انسان خطور می کند و آقایان مدافع نو لیبرالی باید بتوانند بدان پاسخ بدهند.آیا دریافت دلارهای نفتی را باید رشد اقتصادی به مردم نشان داد؟! یا با واردات نجومی کالاهای مصرفی مدعی اقصاد به اصطلاح مقاومتی شد؟ و یا با کوچک تر کردن سفره مردم (اقتصاد ریاضتی ) را، اقتصاد مقاومتی معرفی نمود؟
در آمارهای بعدی که بی بی سی مطرح می کند که روز بعد آن را از روی صفحه اول جمع کردند!! اعلام می نمایند: طی این سالهای پس از جنگ » رشد حداقل حقوق کارگران از یک صد واندی هزار تومان به هشتصد واندی هزار تومان رسیده است ( رشدی معادل 8 برابر ) و رشد تورم سبد غذای مردم تنها چهار برابر گرانتر شده است.» با این هم آهنگی بی بی سی با آمار بانک مرکزی طی این سالها وضع مردم چهار برابر بهتر شده است نه بدتر. واقعا انسان در قبال این همه بی شرمی زبانش بند می شود وتنها می تواند به همان انتخاب بد وبدتر راضی شود تا منافع نجومی امپریالیستها در ایران حفظ گردد.
در زمان رییس جمهور پیشین هم صندوق بین المللی پول به ایران آمدند و اعلام داشتند وضع رشد اقتصادی در ایران مثبت است ولی بعد معلوم شد رشد اقتصادی منفی بوده. با این یک بام و دو هوا چگونه باید برخورد کرد ؟ از یک سو شعار اقتصاد مقاومتی را با درون مایه توسعه صنعتی و بهبود معیشت مردم مطرح می کنند و از سوی دیگر راه مناسبات اقتصادی نولیبرالی را می روند که نقطه مقابل این گونه شعار هاست؟ همه ی آن دکترای اقتصادی با عنوان مشاور ارشد اقتصادی مانند » استاد نیلی» و استاد ایستاده در سایه غنی نژاد و استاد آن سوی آب جناب دادخواه چرا ابتدایی ترین اصول اقتصاد را به این رهبران آموزش نمی دهند تا به این گونه جهل اقتصادی خود را عیان نکنند، از سویی مناسبات تعدیل ساختاری و خصوصی سازی را تایید می کنند و از سوی دیگر مدعی می شوند برای توسعه صنعتی اقدام خواهند کرد ولی با واردات بی رویه همین صنایع کوچک داخلی را هم به نابودی می کشانند. هر ساله همه خدمات ضروری و حیاتی مردم و صنایع را گران می کنند بعد آمار می دهند که تورم زیر 10 درصد رسیده است در حالی که شاخص های بازار که روزانه مردم با آن سر و کار دارند خلاف این را نشان می دهند.
یا این دوگانگی توهین به شعور مردم ایران نیست؟ آنهم زمانی که یک کارگر پروژه ای بدون داشتن دانش آکادمیک این واقعیت ها را به خوبی درک می کند. با کمال تاسف حتی به فکر دیگر کاندیدادهای رییس جمهوری نمی رسد که این راه 30 ساله نو لیبرالی است که بانی این رکود و تورم و بیکاری و فقر و فساد موجود است و مدیریت آنها به هیچ وجه برای تغیر یا بهتر شدن شرایط موجود نمی تواند مفید واقع گردد.

اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران
سخن گو ناصر آقاجری
25 اردیبهشت 96

نظر شما

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s