بلوچ

21 فروردین 93
در بلوچستان، برای ادامه ی حیات جوانانی که خدمت نظام را به پایان برده اند و در پشت درهای بسته ی بازار کار ایستاده اند، فقط بدترین گزينه ها امکان پذيراست. خلاف، جرم و جنایت. حتا در کارگاه های بزرگ عسلویه بلوچ ها را تنها به صورت روز مزد استخدام می کنند آن هم برای سخت ترین کارها، چون کابل کشی در کانال ها و کار با کلنگ یا تمیز کردن توالت ها. چرا؟ گويا بلوچ بودن به عنوان دليل كافيست؟! آن هم بدون خوابگاه، بدون شام و صبحانه. مزد را هم بر خلاف نامش (روز مزد) چند ماهی یک بار پرداخت می کنند. در حالی که نه بیمه دارند، نه باز نشستگی و نه هیچ مزایای دیگری. این همه بیداد بر اساس کدامین قوانین حقوقی- مدنی یا شرعی است؟

گويا بلوچ ها مردم فراموش شده ای هستند. بلوچستاني كه دارای تمدنی کهن است و جزيي از اسناد جدیدش كه از شهر سوخته و تمدن جیرفت (دقیانوس) به دست آمده تمدن این دیار را، تا 6 هزار سال قبل از میلاد مسیح نشان مي دهد. اين مردم از دیر باز در اين سرزمین صاحب تمدن بوده. ولی، نه در زمان نظام امریکایی گذشته و نه در حاکمیت فعلی، در هيچ زمينه اي برای مردم بلوچستان، كاري صورت نمی گیرد؟! انگار دولت ها، بلوچ را نمی بینند؟ جوانان اين سرزمين برای وارد شدن به بازار کار، برای زنده ماندن مجبورند، پست ترين راه هاي امرار معاش را پیشه کنند. حمل بشکه های 70 لیتری گازوئیل بر روی دوش و بردن، به آن سوی مرز. تا واسطه های قاچاق این سو و آن سوی مرز، سود ببرند و این جوانان جانشان را برای چندرغاز از دست بدهند. حتا استخدام دیپلمه های بلوچ در پارس جنوبی به عنوان کارگر ساده با قراردادهای موقت یک ماهه یا سه ماهه صورت نمی گیرد. قرارداد شفاهی برای یک روز است. از این رو همیشه بخشی از دستمزدشان به وسیله پیمانکاران پرداخت نمی شود. در این مورد هیچ کاری هم از دستشان بر نمی آید، زیرا قانون کار در این زمینه کاستی های زیاد دارد. ولی حتا همین قانون سر و دم بریده هم در مناطق ویژه تجاری چون پارس جنوبی کاربردی، ندارد. یک جوان بلوچ پس از خاتمه سربازی در منطقه سوران، خاش، سراوان و همه روستاهای اطراف آن، تنها کاری که می تواند به دست بیاورد، حمل بشکه های 70 لیتری گازوئیل براي صاحبان تویوتاهای»شوتی» است (لندکروزهای سریع و شاسی بلند حمل قاچاق گازوئیل که با سرعت زیاد در جاده های خاکی- کوهستانی به سوی مرز می روند و هیچ مانعی نمی تواند آنها را متوقف کند مگر رگبار تیر بارها).
گفتگو با یک کارگر بلوچ
آبدارچی جدید را به ما معرفی کردند. میان سال، با قدی بلند، سبزه و بسیار لاغر، بدنی استخوانی و کم عضله، پوست سبزه اش مانند یک روکش ظریف روی استخوان ها را پوشانده و با برجستگی ها و فرو رفتگی های استخوان هایش هماهنگ است، انگار زیر پوست او هرگز چربی یا عضله ای وجود نداشته است. بسیار مودب خود را معرفی مي كند: محمدعمر اهل سوران منطقه اي بین خاش و سراوان، حنفی مذهب. بعد شروع مي كند به جمع آوری لیوان های چای و ظرف های آب.
– ببخشید چرا بلوچ های اینجا همگی از اهالي سراوان و اطراف آن هستند؟
– چون در این مناطق صنعت نیست، کاري هم جز خرده فروشی نيست که آن هم درآمد ندارد (چون فروشنده زیاد است و قدرت خرید مردم، كم). چندین سال هم خشک سالی، آب قنات و چاه ها را کم کرده و کشاورزی و باغداری هم به حداقل رسیده است. تازه اکثریت مردم بدون زمین و بیکارند.
– اگه هیچ کاری نیست پس چگونه زندگی می کنند؟
– کار تولیدی و معمولی نیست ولی کارهای خطرناک پیدا میشه.
– معدن اورانیوم داره؟
– (با تبسم) نه قاچاق
– قاچاق چی؟
– گازوئیل و بردن آرد و کپسول گاز و پودر رختشویی به پاکستان. ولی روی مرز را کانال عمیق کندند که ماشین عبور نکنه، این برای ما یک شغل درست کرده، ما بشکه های 70 لیتری گازوئیل را از این سوی کانال به آن سو می بریم و برای هر بشکه 25 هزار تومان می گیریم.
– خب، درآمدی خوبی داره.
– کشته هم می دیم. صاحب بار که قاچاقچی اصلیه با ما نمیاد. ما باید بار را سالم تحویل بدیم، اگر بار نرسید، کسی باور نمی کنه که ما بار وانت را از دست داده ایم. همین دو ماه پیش دو كارگر سورانی، به ایست توجه نکردند آنها را به تیربار بستند هر دو کشته شدند. اگر هم می ایستادند، صاحب بار آن دو تا را می کشت. این راننده برای مزد 50 هزار تومانی کشته شد. پسر دایی من (حالقداد) به وسیله قاچاقچی مالک 3 تویوتای حمل گازوئیل کشته شد. او را با کارد تکه تکه کرده و یک دستش را قطع کرده بودند. پرونده اش هنوز در دادگاه سوران است قاتل پولدار است و ما فقیر، از این رو قاتل توانسته مانع به جریان افتادن پرونده، بشود. بعضی که وانت ندارند با موتور سیکلت «ایژ» یا «هندا» قاچاق می کنند و با یک موتور، سه بشکه 70 لیتری را حمل می کنند، برخی دیگر با الاغ به اين كار مبادرت مي كنند. هر الاغ دو بشکه 70 لیتری را حمل می کند.
در سال 92 نرخ یک کیسه آرد ایرانی 70 هزار تومان و یک کپسول گاز 30 هزار تومان و یک کارتن پودر رختشویی 50 هزار تومان و یک بشکه 200 لیتری گازوئیل در پاکستان 700 هزار تومان بود.
– محمدعمر اين جا به شما خوابگاه داده اند؟
– نه، ما خودمان در نخل تقی خانه اجاره کرده ایم به ما فقط یک وعده نهار، در ظرف یک بار مصرف می دهند که ما آن را توی سایت روی زمین می خوریم.
– اشکال نداره من غروب بیایم خوابگاه شما؟
– بفرما خوشحال می شویم.
مسجد عمربن الخطاب در نخل تقی بهترین نشانه برای رسیدن به خوابگاه آنهاست، کوچه شمال غربی مسجد به سمت غرب اوایل کوچه نبش یک دکان خرازی یک دیوار مخروبه با دری رنگ و رو رفته که همیشه نیمه باز است، خانه ی آنهاست. حیاطی بزرگ و هفت اتاق در اطراف حیاط دارد و در هر اتاق 10-12 بلوچ زندگی می کنند. هر فرد باید ماهانه مبلغ 35 هزار تومان اجاره بپردازد. کف اتاق ها خاکی، دیوار اتاق هايش سوراخ سوراخ و موش های بزرگ مهمان ناخوانده ی این اتاق هاست. وسیله خوراک پزی شان یک چراغ نفتی است. خانه اي بدون حمام آب گرم و داراي توالتي كه به جای در، یک تكه گونی از آن آویزان شده است. 60-70 كارگر آنجا با همین یک توالت مخروبه و کثیف باید سر کنند. علاوه بر موش های بزرگ که در جنوب به آنها (گرزه) می گویند، ساس هم جزو مهمانان این اتاق هاست. سوسک ها مانند مگس در اطراف در حال پروازند.
وقتی بارندگی می شود چكه هاي باران از سقف آبکش مانندش همه ی زندگی این زحمت کشان را خیس می کند. در زمستان روزانه باید دو هزار تومان کرایه ماشين برای رفت و برگشت تا کارگاه بدهند و در تابستان 4 هزار تومان.
آری اینجا هم ایران است. در اين جا هم مثل همه ي مناطق كشور هفته ی وحدت راه می اندازند و حتي حکومت های سنی مذهب را محکوم می کنند كه در حق شیعه ها نابرابري روا داشته و جنایت مي كنند و به تفرقه بين مذاهب دامن مي زنند. ولی درست در قلب صنعت ايران- پارس جنوبي- بلوچ ها، این هم وطنان ستم ديده از تبعيض، اين هموطناني كه پيش از تشكيل تمدن آريايي، ساكن سرزميني بودند كه بعد ها ايران و يا پارس ناميده شد حتي در استثمار شدن نيز با ديگر كارگران ستم ديده ي ايراني برابر ديده نمي شوند.

از طرف اتحادیه نیروی کار پروژه ای
ناصر آقاجری
21 فروردین 93

نظر شما

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s